Сталь, чавун, литий штучний камінь – при всіх своїх плюсах такі матеріали при виборі ванн сьогодні помітно поступаються за популярністю акрилу. Що цілком логічно: адже сантехніка з цього полімеру підкуповує дуже збалансованими властивостями – це чи не оптимальний вибір для більшості ситуацій. Хоча навряд чи треба поспішати купувати першу-ліпшу модель цього типу. Щоб потім не було розчарувань, необхідно вдумливо розібратися, як вибрати акрилову ванну.
Переваги та недоліки акрилових ванн
Плюси у цього типу сантехніки істотні для будь-якого покупця:
- Високий комфорт. Поверхня ванн з акрилу дуже приємна на дотик, а головне – тепла. Набрана в таку купіль гаряча вода не остигає протягом дійсно тривалого часу (особливо на тлі сталевих моделей).
- Різноманітний дизайн. Багато хто пояснює вибір акрилової ванни одним тільки зовнішнім виглядом – він може бути дуже незвичайним. Підібрати щось можна під будь-який дизайн ванної кімнати, та й кольорова сантехніка цього типу не рідкість.
- Невелика вага. На тлі інших матеріалів армований пластик дуже легкий. Якщо, припустимо, для другого поверху дерев'яного будинку велика чавунна ванна вимагає посилення підлоги, акрилова створить мінімум навантаження на перекриття.
- Співвідношення ціни та якості. Хоча за довговічністю лідери тут чавунні ванни (служать більше 25 років), акрил все одно дуже надійний: моделі від відомих брендів легко витримають 10-15 років, а то і більше. Зате і їх вартість куди як більш приваблива.
Акриловій ванні можна легко надавати практично будь-яку форму, з напливами або вигинами (на фото Roca Orbita)
Так як вибрати акрилову ванну потрібно усвідомлено, враховуйте її мінуси:
- Невисока жорсткість. Пластик є пластик – він прогинається під вагою. Хоча це «лікується»: додатковим посиленням або установкою каркаса з виворітного боку.
- Примхливість у догляді. Само по собі очищення акрилу просте, проте потрібно пам'ятати: він може подряпатися від абразивних чистячих засобів і помутніти від агресивної хімії.
Хоча акрил легко подряпати або розплавити запаленою свічкою, залатати дрібні проблеми не складно за допомогою спеціальних паст (на фото Ravak Vanda II)
Що краще: акрилова ванна сендвіч або лита?
Всі ванни, що позначаються як акрилові, діляться на дві великі групи. Кожна з них має свої особливості:
- Литі ванни. Вони виготовлені з цілісного листа поліметилметакрилату (скорочено ПММА), по суті – органічного скла. При виробництві його розігрівають до температури близько 200° C, поміщають у прес-форму для створення необхідного дизайну, а пізніше вкривають зі зворотного боку армуючим шаром. Це оптимальний вибір акрилової ванни: технологія забезпечує високу міцність, зносостійкість, а поверхня виходить гладкою та красивою.
- Сендвіч-ванни. Ці моделі роблять із трьох шарів: армуючого, ПММА та АБС, акрілонетрілбутадіенстірола (це ударостійка пластмаса). Частка останнього доходить до 90%, що помітно здешевлює конструкцію. Але це обертається зниженням надійності. АБС пористий, він вбирає вологу, стирається, боїться УФ-випромінювання. Тому ресурс ванни, яку можна впізнати по кромці бортика з трьох шарів, в рази менше – вона підійде тільки для рідкісного використання (наприклад, на дачі).
Висока ціна – одна із кращих ознак литої конструкції акрилової ванни (на фото Radaway Tilia)
Армуючий шар зі скловолокна або поліуретану?
В темі, як вибрати акрилову ванну, згаданому армуючому шару слід приділити мінімум кілька додаткових слів. Найчастіше цю частину роблять зі скловолокна або поліуретану. Відрізнити візуально їх не складно. Скловолокно за текстурою шорсткувате, а поліуретан – фактично однорідний, більш гладкий. Вважається, що перший варіант краще: такий матеріал більш жорсткий і краще «прикипає» до акрилату. Хоча поліуретановий шар не завжди говорить про низьку якість ванни. Наприклад, якщо він розміщений між листами скловолокна, то загальна міцність сантехніки буде дійсно висока – втім, як і її ціна. Головне: щоб поліуретан не був безпосередньо приклеєний до акрилу – це недовговічне рішення.
При покупці ванни з акрилу не зайвим буде випробувати її, натиснувши на борт або дно, щоб вони не сильно просідали (на фото Villeroy & Boch Loop&Friends)
Звертаємо увагу на комплектацію акрилової ванни перед покупкою
При виборі акрилової ванни дуже важливо з'ясувати, що входить до її комплекту. Нерідко низька ціна пояснюється відсутністю необхідного обладнання, яке доведеться купувати самостійно:
- Злив-перелив. Без цих компонентів ванній в принципі не покористуєшся – до монтажу вони вже повинні бути у вас: хоч рідні, хоч придбані окремо. Детальніше про правильний вибір сифона для ванни, ви зможете прочитати за цим посиланням.
На фото сифон Kludi Rotexa 2000
- Декоративні панелі. Якщо ви вибираєте окремостоячу ванну або бажаєте оздоблювати її плиткою (на бортах ванни добре виглядає мозаїка та плитка під мармур), панелі не потрібні. В іншому випадку вам необхідні окремі деталі, що будуть ховати виворіт чаші.
На фото панель для ванни Ravak Rosa II
- Каркас. Простим за формою та особливо міцним ваннам потужна металева рама навряд чи потрібна. Однак у всіх інших ситуаціях без каркаса, який підтримує чашу, не обійтися. Ідеально, якщо він із металу товщиною 2-3 мм та має комплект для монтажу.
На фото каркас для ванни AM.PM Bliss
Додаткові опції
У тих, хто намагається розібратися, як вибирати акрилові ванни, нерідко голова йде обертом від різноманітності додаткового оснащення подібної сантехніки:
- Антибактеріальне покриття: додатковий гігієнічний шар на поверхні акрилу позбавляє від розмноження мікробів та грибка.
- Підголівники: виконані з поліуретану, шкірозамінника або шкіри елементи помітно підвищують комфорт під час тривалого прийому ванни.
- Поручні: монтуються на ванну або стінку поруч із нею та полегшують вхід і вихід (особливо для людей похилого віку чи з обмеженою рухливістю).
- Полички: поставити шампунь можна і на широкий бортик, але зручніше, якщо конструкцією вже передбачені подібні аксесуари для ванни.
- Гідромасаж: форсунки подають різні за характером струмені води, що приємно масажують тіло (докладніше про вибір гідромасажної ванни читайте тут).
- Аеромасаж: ще один тип масажної сантехніки, тільки тут форсунки працюють не зі струменями води, а з мініатюрними бульбашками повітря.
- Хромотерапія: особливі лампи не просто надають незвичності дизайну – вони світять ультрафіолетом, який добре впливає на шкіру.
- Медіа: якщо ви любите розслабитися у ванні, то кріплення під ТВ чи планшет або вбудований Bluetooth-модуль для музики з мобільного будуть дуже доречними.
Вибрати акрилову ванну можна вже тільки за наявність додаткових функцій – в неї їх вбудувати набагато простіше, ніж у чавун, сталь або литий камінь (на фото WGT Feeling Up)
І зрозуміло, не забувайте про те, щоб підібрати оптимальний змішувач для ванни: красивий, зручний, функціональний та такий, що дозволяє економити воду.
Вибір виробника акрилових ванн
Сміливий дизайн акрилової ванни краще шукати в каталогах відомих брендів (на фото Excellent Comfort)
У ванній кімнаті все повинно бути дуже надійним: хоч душова система, хоч освітлення, хоч сама ванна. Тому краще трохи переплатити, але купити таку сантехніку від перевірених на практиці брендів. Наш досвід показав, що кращі характеристики пропонують такі відомі компанії, як:
- Radaway (Польща);
Рекомендовані акрилові ванни Radaway
- Ravak (Чехія);
Кращі моделі акрилових ванн Ravak
- Koller Pool (Австрія);
Зручні ванни з акрилу від Koller Polo
- Roca (Іспанія);
Популярні акрилові ванни від Roca
- Kolo (Польща);
Доступні ванни Kolo, виготовлені з акрилу
- AM.PM (Німеччина).
Якісні ванни з акрилу AM.PM
А знайти сантехніку цих виробників ви завжди зможете в каталозі інтернет-магазину Keramis. У нас не тільки великий вибір, оперативна доставка по всій Україні та привабливі ціни, а ще й кваліфіковані консультанти. Вони з легкістю допоможуть вам з'ясувати, як грамотно вибрати акрилову ванну саме під ваші конкретні умови та завдання!